DOVOLENKOVÝ VÝLET 2014

 

 

Termín: 21.-28.6.2014

Posádka:

Karel – kapitán-kapitán

Lojza – kapitán-kormidelník

Maruška – kapitánka-rekreantka

Richard – kapitán-rekreant

Petr – kapitán-rekreant

Lucka – plavčice-rekreantka

 

Letošní plavba začala na Silvestra. Po prvním druhém třetím ranním šáňu Sluníčko popadla romantická touha po návratu k námořní dovolené. Mě zaujaly slevy platné do konce roku. V poledne už byla loďka vybraná a zarezervovaná.

Nad posádkou jsme moc nepřemýšleli a dva měsíce před vyplutím jsme zjistili, že jsme vlastně dva. Naštěstí nezklamal Richard, ochotný ke každé špatnosti, a zafungoval inzerát následovaný seznamovací grilovačkou v Bašce. Ta se povedla výborně a dávala tušit týden na moři s partou pohodových lidiček.

Na stále ještě staveništi mariny Pirovac jsme přebrali Y36 Adriatic, loď sice starší, avšak pro plachtění stavěnou. Drobné nedostatky byly rychle napraveny, bagáž naložena a krátce po třetí jsme mohli vyplout na Kakan, kde jsme strávili noc na bóji.

V týdenním plánu bylo dorazit do Bašky a Tučep. Protože byl ale každý den vítr proti, plánovaný cíl se posouval a posouval, až se změnil docela. Tak jsme se ocitli v neděli večer na Visu, aniž by kdokoliv z nás něco podobného původně zamýšlel. Přeplavba pod plnými plachtami to byla nádherná. Ve Visu byla vyvázána nějaká sranda regata a na nás zbyla bóje.

Na pondělí jsem navrhoval obeplutí Visu, polovina posádky okolní jeskyně neznala, ale týdenním cílem byla stále Baška. Vyrazili jsme proto ke Hvaru, dali koupačku v zátoce Taršče na Sv.Klementu, a po vplutí mezi Hvar a Brač, kde funělo přesně proti, jsme bašku opět odložili a zamířili na nábřeží do Starigradu.

Úterní ráno nepřekvapilo, proti vítr fučel ještě víc. Z bračské zátoky Blaca vystoupala půlka posádky ke stejnojmennému znovuotevřenému klášteru, druhá polovina držela loď na kotvě silnou vůlí a modlitbami. Ke změně počasí nedošlo ani odpoledne, tak jsme cíl v Bašce opustili a nechali se dofouknout do zátoky Šešula na Šoltě, na bóji a do konoby.

Jako nejmladší člen posádky jsem brzká vstávání "starých chlapů" nesl těžce, tentokrát se vyhrabali snad už před rozedněním a na rozhoupané hladině se hnali k Primoštenu. Ten byl beznadějně plný, přepluli jsme tedy ještě kousek do Grebaštice a tam dali velkou hygienu na apartmánech a povozili příbuzenstvo.

Moře bylo vrtošivé, chtělo to klidnou a bezpečnou zátoku. Vybrali jsme nábřeží v Šibeniku, kde jsme se vyvázali sice bezpečně, ale na klidné spaní to nevypadalo ani trochu. Přihnala se rychlá bouřka s lijákem, vítr se po ní ztišil, a po procházce městem jsme upadli do dřímoty.

Čtvrtek byl turistický. Koupačka na pláži Jadrija, pivka v Tribunji, večer bóje na Vrgadě.

V pátek chtěl Ríša pohledat bankomat, vyrazili jsme tedy do většího města - Biogradu (jinak v Pirovacu do 100 metrů od mariny byly bankomaty tři). Zastávka byla jen krátká, pod kýlem chyběla voda, raději jsme odrazili a vrátili se na kousek cesty od domovské mariny, pokoupat do zátoky Vela Luka. Dobrání nafty v Hramině, vyvázání v Pirovacu, balení, pivka, zmrzlina, prostě standardní trochu posmutnělý poslední večer.

V sobotu po dohadech v marině při předávání lodi (nic jsme na sebe hodit nenechali) vyrazilo jedno auto k domovu, s nezbytnou zastávkou na maďarský guláš, druhé o pár metrů vedle, Lojza s Maruškou si prodloužili volno na apartmánu, a Richard na autobus do Splitu, čekala ho neméně romantická dovolená s rodinkou na Visu.

Netuším, kolik mílí jsme napluli ani jakou nejvyšší rychlost dosáhli na plachty. Není to důležité. Byl to prostě skvělý dovolenkový týden.

 

Mapa z lodního deníku

 

Fotky Dovolenkový výlet 2014

-

sobota 21.6.2014

neděle 22.6.2014

pondělí 23.6.2014

úterý 24.6.2014

středa 25.6.2014

čtvrtek 26.6.2014

pátek 27.6.2014

sobota 28.6.2014

Lucka a Karel

140621k

140622k

140623k

140624k

140625k

140626k

140627k

140628k

mix

.

.

.

.

.

.

.

.