EXPEDICE ZA SLUNCEM 2007

 

Posádka

 

Termín: 9.-16.6.2007

 

Posádka:

Jarda – kapitán

Karel – 1.důstojník

Míša Delfínek – potápník

Majkl – plavčík

Mozol – plavčík

Lucka – plavčice

Verča – plavčice

   

Příprava na rok 2007 proběhla stejně jako v letech předchozích – začala na stránkách YachtNetu, pokračovala na veletrhu Boat v Brně a nevynechali jsem ani opakované přepisování crewlistu. Vybral jsem vyzkoušenou loďku Y999 Casper, a protože Jarda na jaře úspěšně dokončil proces získávání kapitánského průkazu, dostal možnost přesvědčit o svých skvělých vůdcovských schopnostech i nás „plavčíky“.

Z Brna jsme vyrazili až po páteční půlnoci, ale cesta přes Maďary byla úplně volná. Po dálnici jsme dojeli až nad Split, sjeli pár serpertin, a zastavili před kaštelskou marinou. Na parkoviště jsme už nezajížděli ani na hodinu, vyházeli jsme věci na chodník, a s flaškou vína vyrazili za „starými známými“, co nám o pár uliček výše loni hlídali auta. Vzpomněli si, jejich tváře se rozzářily úsměvy, a naše zase zčervenaly vychlazenou rakijí.

Protože si i servisáci z charterovky na nás pamatovali, loďka byla připravená a předaná velmi rychle. Po nabalení jsme nabrali vítr do plachet v kursu na Hvar a navečer zakotvili v oblíbené zátoce Vinogošče na Sv.Klimentu. Odpoledne bylo docela chladné a horká sprcha byla odměnou.

Ráno jsme vstali docela brzy, čekalo nás pár desítek majlí. Vítr si dal říct až odpoledne, zato mraky zmizely jak mávnutím kouzelného proutku, tak jsme mohli poprvé okusit slanou vodu a zablbnout. Do Korčuly jsme dorazili ve výborném čase, zacouvli do mariny a večer se vydali do úzkých uliček středověkého města.

Zato pondělí jsme prolenošili. Vyspinkali jsme se do růžova, přemotorovali do zátoky Pržina, kde jsme dali polední koupačku na písečné pláži. Jak zafoukal vítr, přepluli jsme na Mljet do zátoky u Pomeny. Protože se trochu popilo, sluníčko pálilo, do národního parku na jezera se už nikomu nechtělo. Tak jsme v denním programu pokračovali a naštěstí nic nezničili…

V úterý foukalo tak akorát, pohodově jsme přeplouvali na Lastovo. Cestou se opět popíjelo a „kravilo“, takže Jarda jako správný kapitán usnul kolem třetí a probudil se až po zakotvení v Malém Lagu. Hospy byly zavřené, jen jsme prošli pobřeží a prolezli zchátralou vojenskou základnu. Bohužel, zároveň nás opustilo také jedno veslo a už nenašlo cestu domů.

Další den začal docela brzy a aktivně. Míša nás probudil kolem třetí ranní, že jsme se utrhli z kotvy. Už večer se blížila bouře, blýskalo se všude kolem nás, a zvedal se silný vítr. Viseli jsme zadkem opření o mooring jednoho z rybářských člunů, kotva na dně jen držela loď ve směru proti větru, kamenné nábřeží pět metrů za námi. Člunem se nám vytáhnout na větší vodu nepodařilo, tak šel Míšan do plavek a lano z kormidla vymotal. Druhé zakotvení vydrželo bezpečně do rána. Od toho dne jsme si dávali mnohem větší pozor, kam kotvu pokládáme, protože neměla ani jeden ostrý hrot a po trávě klouzala jak sáňky.

Z Lastova jsme vyrazili opět časně. Posádka se rozdělila na dvě půlky – jedna vedla loď, druhá řešila následky otravy alkoholem. Nejsme už nejmladší, takže spotřeba raději poklesla na rozumnou míru. Jak jsme plachty u Lastova vytáhli, tak jsme je před Visem zase stáhli, nebyl žádný důvod na ně sáhnout a plavba ubíhala při šesti až sedmi uzlíkách. Na Visu jsme tak měli spoustu času vyvázat loď na městském molu, půjčit „auto“ a projezdit ostrov. Navštívili jsme Komižu a Titovu jeskyni (odporní pavouci, bleee). Večer jsme zapadli do hospy na tradiční společnou večeři celé posádky.

Ve čtvrtek jsme to vzali kolem Visu. Stavili jsme se v Zelené jeskyni, poobědvali a pokoupali se v romantické zátoce Stiniva, pak v Modré jeskyni a večer jsme se vyvázali v Komiži.

Poslední den nás čekala přeplavba zpátky do Kaštely. Moc nefoukalo, tak jsme se stavili v zátoce Rogačič, prohlédnout ponorkový bunkr a podzemní dělostřeleckou pevnost. Jak se vítr zvedl, namířili jsme přímo na Splitská vrata, v Kaštele dobrali naftu a před šestou zakončili plavbu v domovské marině. Posádka se vypakovala, na lodi zůstal jen kapitán následující plavby, a vydala se do večerních splitských uliček, protože domů se ještě nikomu nechtělo. Odjezd proběhl v průběhu noci, příjezd do Česka pak v neočekávaném čase noci následující – jedno auto zabloudilo v Maďarsku, druhé v Rakousku.

Plán se podařilo splnit přesně na 100% a úplně v pohodě. Sám tomu nerozumím, zatím jsem vždy přidával poslední větičku „uvidíme, kam nás vítr zavane“, ale možná se z nás už opravdu pomalu stávají jachtaři :o).  

Mapa z lodního deníku

Info k plavbě ke stažení ve formátu doc

 

Fotky Expedice za sluncem 2007

-

sobota 9.6.2007

neděle 10.6.2007

pondělí 11.6.2007

úterý 12.6.2007

středa 13.6.2007

čtvrtek 14.6.2007

pátek 15.6.2007

Jarda

070609j

070610j

070611j

070612j

070613j

070614j

070615j